15 porad przy wyborze szablonu dla strony WordPress

Wybranie szablonu do strony WordPress może powodować u wielu osób uczucie przytłoczenia i zdezorientowania. Nic dziwnego platforma WordPress oferuje mnóstwo szablonów nie tylko darmowych, ale i płatnych. Każdy z nich różni się wizualnie i inaczej funkcjonuje. W tym artykule dowiesz się na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze szablonu dla strony WP.

Jaki szablon WordPress będzie najlepszy dla twojej strony internetowej?

Szablon WordPress - jaki wybrać? Płatny czy darmowy?

Szablon płatny vs szablon darmowy - różnice

15 porad jak dobrze wybrać szablon WordPress

Jaki szablon WordPress będzie najlepszy dla twojej strony internetowej?

Wiele stron www korzysta z systemu WordPress i każda z nich potrzebuje osobliwego szablonu pasującego do branży. Powinien być on spójny z motywem przewodnim biznesu. Jeśli na przykład twoja firma działa w branży muzycznej to strona powinna być zachowana w kolorach intensywnych takich, które kojarzą się z dobrą muzyką. Warto wiedzieć, że wiele świetnie wyglądających szablonów może powodować powolne działanie strony internetowej, a nikt nie lubi wolnych stron. Google zdecydowanie nie jest zachwycony z wolno działających witryn. Pamiętaj, że wybrany szablon to twarz twojej marki i strony www, a wielu odwiedzających zwraca uwagę na wizualne aspekty.

szablony WordPress dla fotografów 012

Szablon WordPress - jaki wybrać? Płatny czy darmowy?

Jedną z korzyści zbudowania strony www na WordPress jest duży wybór darmowych szablonów. Z których można wybrać na pewno jeden, który będzie idealnie pasował do projektu strony. Jeśli jednak właściciel strony chce stworzyć coś unikalnego to może wybierać w szablonach płatnych, które są tworzone przez profesjonalnych designerów. Czym one różnią się od tych darmowych? Mają dodatkowe funkcje i cechy, które urozmaicają wygląd i funkcjonalność strony.

Szablon płatny vs szablon darmowy - różnice

Poznaj różnice między szablonem płatnym a darmowym, abyś był świadom wad i zalet, które każdy z nich oferuje. Szablony płatne mogą nawet kosztować 300 złotych. Darmowe są instalowane bezpośrednio z panelu. Płatne pobiera się jako plik zip, a później wgrywa do WordPress. Aktualizacje szablonów darmowych są zależne od twórcy i mogą być opóźnione. W płatnych aktualizacje są zazwyczaj regularne. W szablonie płatnym jakość kodu jest na wysokim poziomie. W darmowym z jakością może być różnie. Darmowy szablon może być pobrany przez wiele stron. Płatny ma mniej pobrań, posiada więcej opcji konfiguracji, a tym samym ma oryginalny wygląd. Darmowe szablony moją zawierać złośliwe kody, natomiast płatne ma mniejsza szanse na ich posiadanie.

Must-have wtyczki do WordPress 01

15 porad jak dobrze wybrać szablon WordPress

Jeśli już wiesz czym różni się szablon płatny od darmowego i jak ogólnie powinien wyglądać szablon to czas na 15 przydatnych wskazówek, które pozwolą Ci wybrać spersonalizowany wygląd twojej strony www.

Przydatne porady na temat WordPressa znajdziesz także na porady.org.

1. Zrób listę funkcji, które chcesz na stronie internetowej

Przed wyborem szablonu WordPress warto jest spisać sobie funkcje, które będą potrzebne na witrynie. Im bardziej określimy i wykluczymy zbędne cechy tym łatwiej będzie wybrać odpowiedni szablon. WordPress daje nam możliwość wyszukiwania z zaznaczeniem funkcji, które nas interesują. Budując stronę www warto czasem postawić na szablon, który nie będzie miał wielu funkcji. Dlaczego? Bo czasem im mniej tym lepiej.

Aktualną wersję WordPressa wraz z historią zmian pobierzesz stąd.

2. Stawiaj na prostotę

Wiele szablonów WP posiada mnóstwo opcji takich jak np. kolory, animacje czy layouty, które czasem świetnie pasują do strony. Jednak w większości przypadków jest to zbędne. Wybieraj taki szablon, który będzie prosty, a przy okazji będzie ładnie wyglądać spełniając cel, do którego właściciel strony ją stworzył. Pamiętaj, że strona www musi być przejrzysta, aby każdy odwiedzający mógł szybko znaleźć informacji których szuka. Jeśli wybrany szablon choć świetnie wygląda, ale nie daje Ci nowych klientów to zdecydowanie nie jest to dobry szablon.

3. Zadbaj o responsywność

Co to jest ta responsywność? To opcja, która pozwala dostosować wielkość strony do ekranu urządzenia, które będzie przeglądać twoją stronę. W statystykach przeglądanych witryn największy ruch generują urządzenia mobilne. Google widząc przyjaźnie dostosowaną stronę dla mobilnych urządzeń stawia strony wyżej w wyszukiwarce. Pamiętaj, aby upewnić się, że wybieramy szablon będzie responsywny.

4. Postaw na szybkość ładowania witryny

Szablon WordPress w żadnym wypadku nie powinien spowalniać twojej strony. Wiele szablonów kodowane są tak, aby treści na stronie ładowały się bez jakichkolwiek opóźnień. Jednak są i takie, które mają bogaty design oraz wiele skryptów i tym mogą znacznie spowolnić działanie strony internetowej.

5. Dobra organizacja informacji w szablonie WordPress

Przeanalizuj czy wszystkie ustawienia szablonu są na tyle dobrze zorganizowane, że będzie Ci łatwo operować stroną www. Wiele szablonów proponowanych przez developerów rozrzucane ustawienia po całym WordPressie co może sprawić nie lada problem.

6. Szablon WordPress a kompatybilność przeglądarki

To istotna sprawa przy wybieraniu odpowiedniego szablonu. Jest wiele przeglądarek z których korzystają przeglądający i warto zadbać o to, aby strona internetowe działała bez problemów na każdej z nich. Nie warto tracić ruchu na witrynie nie mając kompatybilnego szablonu z przeglądarkami. Twoja strona musi działać w każdym środowisku! Nie zapominaj o tym.

7. Developerzy i płatny szablon

Jeśli decyzja padła na płatny szablon to musisz zrobić dokładne rozeznanie. Sprawdź jaka firma go dostarcza i czy jest godna zaufania...Jak wyglada komunikacja dewelopera i czy wspiera osobę, która korzysta z jego szablonu.

wtyczki do dodawania portfolio na wordpress 00

8. Media społecznościowe w szablonie WordPress

Upewnij się, że wybrany szablon ma wbudowane widżety społecznościowe, które będą udostępniać treści. Nie warto upychać w stronę www samych pluginów, które spowolnią jej działanie.

9. Zwróć uwagę na ułożenie elementów

Popatrz gdzie znajdują się elementy takie jak nagłówek, stopka czy treść. Dlaczego jest to takie ważne? Bo zmiana ustawionych elementów jest znacznie trudniejsza do przebudowy. Jeśli na przykład będzie potrzebna przeniesienia sidebara z prawej strony na lewą może okazać się to czasochłonnym zadaniem.

10. Zwracaj uwagę na aktualizacje

Wybierając szablon WordPress ważne jest zwrócenie uwagi na to kiedy była ostatnia aktualizacja. Najlepiej wybierać szablony, które były nie dawno aktualizowane. Unikniemy przez to błędów, które mogą wystąpić na tych, które były aktualizowane np. rok temu.

Zobacz co zrobić, gdy Twój WordPress przestanie działać: https://siriuspro.pl/wordpress-blad-laczenie-baza-danych.

11. Najpierw wybierz wersje demo

Szablon WordPress musi mieć wersje demo to istotna rzecz. Zawsze lepiej przed wgraniem bądź kupieniem szablonu warto sprawdzić jak będzie on wyglądał na stronie internetowej. Zazwyczaj przy opisie szablonu widać przycisk „Preview”. W demo szablonach nie można ocenić całości jednak pozwoli to określić możliwości wyglądu strony.

12. Integracja z wtyczkami

Wybierając szablon musisz wiedzieć czego chcesz. Jeśli planujesz mieć stronę w kilku językach to warto zadbać o taki szablon, który będzie dobrze grał z rozszerzeniem WPML. Jeśli natomiast planujesz rozwinąć sklep to warto mieć wtyczki WooCommerce.

szablony WordPress dla fotografów 012

13. Szablon WordPress zoptymalizowany pod kątem SEO

Szablony z reguły są przyjazne dla SEO, dzięki temu można je łatwo pozycjonować i optymalizować. Co daje kompatybilny szablon z wtyczką Yoast SEO? Strona internetowa osiągnie większą pozycje w rankingu wyszukiwania.

14. Zwróć uwagę na zdjęcie w nagłówku

Wybierając szablon zwróć uwagę jak wyglada zdjęcie w nagłówku. Jeśli akceptuje grafikę tylko poziome może przyciąć zdjęcie, które wybraliśmy na naszą stronę.

15. Poświęć jak najmniej czasu w wybieranie szablonu WordPress

Nie ma nic gorszego jak utknięcie na wybieraniu odpowiedniego szablonu. Szablon idealny można wybierać nawet przez kilka tygodni to może być nie dobre dla biznesu. Najlepiej wybrać taki szablon, który spełnia najważniejsze funkcje. Zawsze w trakcie już działającej strony możesz szukać szablonu, który będzie tym idealnym.

Czytaj także:

Jak założyć stronę internetową za darmo na WordPressie?
Darmowe szablony WordPress dla fotografów: wybieramy kreatywną podstawę dla strony
Jak wstawić favicons w WordPress?Biolog-antropolog oraz freelancer marketingowiec/eventowiec, współpracuje na co dzień między innymi z polską firmą Sirius Pro. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (MISMP ze specjalizacją Biologia Człowieka), a obecnie doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim. Cały czas dba o swój rozwój - doskonali warsztat, zdobywa wiedzę, prowadzi także zajęcia z młodzieżą i dorosłymi (warsztaty, szkolenia, pokazy) oraz udziela się wokalnie w projektach artystycznych. Prywatnie uwielbia wędrować po górach i spędzać wieczory na koncertach ulubionych kapel.