Andrzej Bekiesz: Moja przygoda z programowaniem rozpoczęła się od zwykłego hobby

Z wielkim zadowoleniem chcemy przedstawić Państwu naszego dzisiejszego gościa, którym jest Pan Andrzej Bekiesz. Pan Andrzej od 2008 roku prowadzi znane w Polsce forum poświęcone PrestaShop i razem ze społecznością tworzy unikatowe rozwiązania dla podanego systemu. Rozwiązania te znacznie rozszerzają możliwości sklepów internetowych opartych o PrestaShop zwiększając jego funkcjonalność dla użytkowników i klientów. Zapraszamy do wywiadu z naszym dzisiejszym gościem.

Proszę powiedzieć parę słów o sobie?

Moja przygoda z programowaniem rozpoczęła się od zwykłego hobby. W 2008 roku założyłem forum polskiego wsparcia Prestashop w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie w tej tematyce w moim kraju. Obecnie hobby zamieniło się w pracę. Jestem właścicielem firmy zajmującej się przede wszystkim projektowaniem sklepów opartych na systemie PrestaShop.

Czy Pana praca jest związana z programowaniem i tworzeniem stron www?

Tak. Chcąc projektować sklepy musiałem stworzyć rozwiązania indywidualne dla moich klientów. Skutkowało to powstaniem wielu modułów specyficznych dla produktów, które sprzedają w swoich sklepach internetowych.

Pracuje Pan tylko i wyłącznie z PrestaShop. Czemu preferuje Pan ten system?

Wbrew powszechnej opinii o złożoności PrestaShop system ten posiada jasną i czytelną strukturę. Jest najbardziej logicznym rozwiązaniem, z jakim miałem styczność. Co najważniejsze jest bezpłatny oraz posiada otwartą strukturę. Ponadto ilość dodatków (modułów) pozwala na jego dowolną konfigurację przez użytkownika.

Jak dawno powstał serwis www.europasaz.pl? Na kogo on jest orientowany?

Serwis europasaz.pl to pochodna forum umieszczonego pod adresem prestashopforum.pl. Odwiedzający forum chcieli zobaczyć, jakie możliwości i rozwiązania daje Prestashop. Dlatego też wymyśliłem demo sklepu, a następnie zaczęliśmy umieszczać tam moduły napisane przez Nas.

Moduły szablony wdrożenia prestashop

Przedstawione na stronie moduły są projektowane przez Państwa?

Tak wszystkie moduły są napisane przez Nas. W większości przypadków są to rozwiązania zainspirowane potrzebami Naszych klientów i użytkowników forum.

W jaki sposób planujecie rozwijać serwis www.europasaz.pl?

Średnio raz w miesiącu na Naszej witrynie pojawia się nowy moduł. Coraz więcej klientów pozyskujemy spoza Polski. Co naturalnie przekłada się na projektowanie zasobów wielojęzycznych oraz nawiązywanie współpracy z serwisami takimi jak TemplateMonster.

Prowadzicie jedno z najlepszych forum poświęconych PrestaShop. Od czego to się zaczeło?

Tak jak wspomniałem wszystko zaczęło się od hobby. Brak publikacji w języku polskim oraz ogromne zapotrzebowanie na sklepy internetowe w Polsce było następnym czynnikiem rozwoju forum i społeczności.

Forum prestashopforum.pl

Czy bierze Pan udział w innych projektach internetowych?

Do niedawna czynnie uczestniczyłem w rozwoju wordpress. Niestety brak czasu i konieczność skupienia się na jednym rozwiązaniu uniemożliwia mi obecnie zajmowanie się tym systemem.

Czy wcześniej miał Pan doświadczenia przy pracy z produktami TemplateMonster. Co może powiedzieć Pan o tym? Jakie są Pańskie wrażenia?

Często korzystam z rozwiązań publikowanych na TemplateMonster. Czasami prościej jest skorzystać z gotowych rozwiązań niż wymyślać koło od nowa. Upraszcza to znacznie proces wdrażania sklepów i witryn internetowych. Pozwala także na szybszą realizację zamówień klientów.

Jakie ma Pana cele na przyszłość?

Naszym celem jest między innymi dalszy rozwój handlu internetowego. Pomoc użytkownikom Prestashop oraz dostarczanie rozwiązań poszukiwanych przez Naszych klientów ze szczególnym uwzględnieniem jakości tych rozwiązań.

Jakię są Pana zainteresowania?

W czasie wolnym, którego mam naprawdę mało lubię zobaczyć dobry film lub spotkać się ze znajomymi.

Źródło: www.mowrembow.edu.pl

Źródło: www.mowrembow.edu.pl

Co może Pan powiedzieć młodym specjalistom, które interesują się projektowaniem webowym oraz tworzeniem stron?

Nie ważne jak długo piszemy oprogramowanie zawsze zanim je wdrożymy uruchamiajmy je w środowisku testowym. Ponadto, jeśli kod, który piszemy możemy uprościć to zróbmy to bez wahania. Oprócz funkcjonalności liczy się prostota, logika i czytelność Naszego rozwiązania. Kod, który udostępniamy powinien być czytelny nie tylko dla Nas, ale też dla pozostałych programistów.


Janusz Kamiński

Specjalista działu marketingu w TemplateMonster Polska. W branży IT pracuję od 8 lat. Zaczynałem od stanowiska administratora strony, dalej pracowałem jako specjalista SEO, pozycjoner, outreach manager. Teraz pracuję jako marketingowca. Uwielbiam piłkę nożną, historię i podróży: mieszkałem w 5 krajach na 2 kontynentach. I chociaż nie jestem obywatelem Polski, ten kraj jest w moim sercu! Możecie mnie Państwo znaleźć na Facebooku i Twitterze.