Brackets.io – darmowy opensourcowy edytor kodu od firmy Adobe

Dziś będziemy mówili o opensourcowym projekcie firmy Adobe – edytorze kodu Brackets, który ostatnio jest bardzo popularny wśród użytkowników. Czym jest ten edytor, jakie funkcje posiada i czy warto z niego korzystać - odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykułu.

Czym jest edytor Brackets? Jak go zainstalować i zacząć pracować z nim?

Edytor Brackets to nowoczesne opensourcowe rozwiązanie do pracy z kodem, opracowane przez firmę Adobe. Edytor Brackets jest przeznaczony dla programistów front-end i projektantów stron internetowych. Edytor kodu i tekstu został całkowicie zoptymalizowany pod kątem edycji szablonów HTML, CSS i JavaScript, więc można go używać w systemach Mac OS X, Windows i Linux.

Brackets - darmowy opensourcowy edytor kodu 02

Aby zainstalować edytor Brackets, wystarczy pobrać darmowe instalatory z oficjalnej strony i rozpocząć proces instalacji, który zajmuje tylko kilka minut. Wszystko jest dość intuicyjne: edytor Brackets otwiera katalog zawierający informacje na temat początku roboty z edytorem.

Chociaż ten edytor jest dość prosty w wykorzystaniu, możesz napotkać trudności w zrozumieniu, jak korzystać z niektórych jego funkcji. aby uniknąc tego, przeczytaj przewodnik na temat tego Jak pracować z edytorem Brackets.


Cechy

Jak już zrozumiałeś, edytor Brackets jest wyjątkowym rozwiązaniem, wyposażonym we mnóstwo wspaniałych funkcji. Oto są niektóre  z nich:

 • Obsługa preprocessora pozwala na używanie opcji Quick Edit i Live Highlight przy użyciu plików LESS i SCSS, dzięki czemu praca z nimi staje się bezproblemowa.
 • Opcja Live Preview pozwala na podłączenie się do przeglądarki w czasie rzeczywistym. Jeśli chcesz, aby plik, nad którym pracujesz, był otwierany w Google Chrome, możesz po prostu kliknąć w przycisk "Live Preview". Kiedy przesuniesz kursor myszy na komponent HTML w edytorze, będzie on jednocześnie podkreślony w przeglądarce. Oprócz tego nie zawsze trzeba odświeżać stronę, aby obejrzeć wszystkie wprowadzone zmiany.
 • Edytory wbudowane umożliwiają otwarcie okna na kod, z którym aktualnie pracujesz. Aby pracować nad CSS zastosowanym do określonego ID, wskaż kursor na ID, kliknij w Command / Ctrl + E, aw zintegrowanym oknie będziesz mógł zobaczyć selektory CSS z wybranym ID.

Więcej na temat dodatkowych funkcji, którw mogą cię zainteresować, znajdziesz tutaj.


Plusy i minusy

Więc, co ten edytor kodu oferuje swoim użytkownikom?

Zalety

 • Edytor został uruchomiony jako wersja v. 1 i jest utrzymywany na Github, więc każdy może wnieść wkład do kodu żródłowego lub przesłać rozszerzenie.
 • Uzupełnianie kodu: dostaniesz kod pasujący do Twoich danych.
 • Opcja podziału głównego okna na dwie części, co umożliwiają pracę z więcej niż jednym plikiem w tym samym czasie.

Wady

 • Ograniczona liczba aplikacji do Brackets, ponieważ ten edytor została stworzony dla twórców frontendów pracujących głównie z HTML, CSS i JS.
 • W niewidocznym rejestrze rozszerzeń brakuje opcji lub sekcji filtrowania.

Rozszerzenia do Adobe Brackets

Według oficjalnej strony najpopularniejszymi rozszerzeniami wśród użytkowników są:

 • Emmet gwarantuje szybką pracę HTML i CSS elementów.
 • Beautify do formatowania plików JavaScript, HTML i CSS.
 • File Icons  do przechowywania ikon w drzewie plików edytora Brackets.io.

* * *

Ten artykuł został przetłumaczony z angielskiego. Oryginał można znaleźć tutaj: ‘Brackets.io’ – Free & Open Source Code Editor by Adobe.Katarzyna Pawłowska

W branży IT od 8 lat. Fan nowych technologii webowych, web designu oraz rozwiązań użytecznych i funkcjonalnych. W praktyce: marketer, DJ, blogerka. W wolnym czasie wspiera inicjatywy propagujące wiedzę z dziedziny SMM i rozwija swoją miłość do crossfitu.