Jak wybrać szablon WordPress pod pozycjonowanie (SEO)?

O tym czym jest SEO można mnóstwo przeczytać w sieci. W uproszczeniu jest tym samym, co pozycjonowanie strony, czyli podejmowaniem różnorodnych działań, których głównym celem jest zwiększenie widoczności strony internetowej.

Chodzi o to, aby po wpisaniu słów w wyszukiwarkę Twoja strona wyświetlała się jak najwyżej.

Ale nie od tego trzeba zacząć - przecież żeby pozycjonować stronę trzeba ją w ogóle posiadać! W tym artykule przeczytasz kilka porad na temat tego jak wybrać szablon WordPress pod pozycjonowanie i czym się kierować w trakcie szukania właściwego motywu.

1. Motyw premium vs motyw darmowy

Czy koszt pozyskania motywu ma znaczenie? Teoretycznie nie, ale…

Płatne szablony WordPress często spełniają więcej kryteriów SEO niż te darmowe i jest to jak najbardziej uzasadnione. Deweloperzy, którzy otrzymują wynagrodzenie finansowe są w stanie poświęcić więcej czasu i bardziej zaangażować się w sam projekt ponieważ korzyści płynące z włożonego wysiłku są oczywiste. Motywy premium potrafią być szybsze, wydajniejsze,  estetyczniejsze itd. Ewentualny zakup motywu powinien być traktowany jako inwestycja, dlatego jeżeli bardzo wierzysz w swój projekt rozważ kupno szablonu premium.

Nie oznacza to jednak, że darmowe szablony WordPress nie mają racji bytu. Te najlepsze potrafią, w dużej mierze, dorównać płatnym szablonom. Jeżeli jesteś na początku swojej internetowej przygody, i nie wiesz czy Twój pomysł jest dobry albo nie masz wystarczająco środków na kupno płatnego szablonu, nie przejmuj się - zacznij od darmowego.

2. Szybkość działania motywu

Nikt z nas nie lubi czekać. Żyjemy w czasach, w których wiele rzeczy dostaje się od razu. Według serwisu WP engine spadek szybkości ładowania strony o sekundę spowoduje zmniejszenie zadowolenia klientów aż o 16%. Na stronie google: https://www.thinkwithgoogle.com/intl/en-154/insights-inspiration/research-data/european-mobile-speed-rankings-are-how-does-your-site-compare/ możemy dowiedzieć się, że 53% wizyt na naszej mobilnej stronie zakończy się fiaskiem jeżeli będzie się ona ładować dłużej niż 3 sekundy.

Dlatego wybierając właściwy szablon przetestujmy jego prędkość w narzędziach takich jak:

Wejdź w demo wybranego szablonu, skopiuj jego link i wklej w narzędzia powyżej. Szybkość wczytywania strony pomiędzy 1-3 sekundy jest w porządku. Wynik z google site 50+ również.

test pingdom

3. Responsywność szablonu.

Obecnie ponad 50% użytkowników internetu korzysta z jego zasobów na urządzeniach mobilnych. Dlatego tak ważne jest to aby motyw, który wybierzesz był responsywny i dostosowywał się do ekranu, na którym będzie wyświetlany. Koniecznie, w trakcie podejmowania decyzji odwiedź wybrany szablon na swoim smartfonie i przekonaj się czy wszystkie wyświetlane elementy mieszczą się na szerokość ekranu i czy wyglądają dobrze.

Strona responsyvna 🙂

Strona responsywna

Strona responsyvna 🙂

Strona nieresponsywna

vs Strona nieresponsywna 🙁

4. Wygląd i design.

Można by powiedzieć, że wygląd nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowaną stronę. Ale zachowanie użytkowników już tak! Jeżeli nasza strona będzie nieatrakcyjna wizualnie, a odwiedzający ją szybko będą z niej wychodzić, to niestety google może uznać to jako negatywny sygnał i obniży pozycję naszej strony w wyszukiwarce. Drugą kwestią jest unikatowość i wyjątkowość naszego serwisu. Jeżeli nasza strona www będzie przypominała inne serwisy (szczególnie w kwestii samego kodu strony) to również może być to odebrane negatywnie. Google lubi wyjątkowość i oryginalność. Pamiętaj aby się wyróżnić, ale pozytywnie!

5. Częstotliwość aktualizacji.

Ważne z 2 względów. Po pierwsze bezpieczeństwa. Internet cały czas pędzi naprzód - razem z nim WordPress, a także część motywów stron. Aby Twoja strona była w przyszłości jak najbardziej bezpieczna powinieneś aktualizować WordPressa. Jeżeli Twój motyw nie jest rozwijany na bieżąco, to po jakimś czasie może się okazać, że strona przestała odpowiednio działać - szablon kompatybilny był z poprzednią wersją WordPressa, ale z następną już nie jest. Po drugie, stałe aktualizacje oznaczają rozwój motywu - dodawanie nowych funkcjonalności, ulepszanie starych. Dzięki aktualizacjom i nowym funkcjom Twoja strona będzie mogła być zawsze na czasie.

6. Hierarchiczne menu szablonu.

Tutaj warto pomyśleć o tym aby nasze menu można było zbudować na zasadzie hierarchii - na przykład rozwijanej listy. Szczególnie jest to ważne jeżeli będziemy chcieli oferować kilka produktów bądź usług. Dzięki takiej nawigacji roboty wyszukiwarki w łatwy sposób odnajdą zasoby naszej strony.

7. Elastyczność edycji.

Jest to cecha, która niewątpliwie przyda się z wielu różnych powodów. Jednym z nich jest właśnie pozycjonowanie strony. Możliwość zmiany tekstu na nagłówek, dodania paska bocznego czy danych kontaktowych, wgranie zdjęcia o odpowiedniej rozdzielczości, to tylko część możliwości niezwykle przydatnych podczas walki o najwyższą pozycję. Upewnij się, że edycja Twojego motywu będzie łatwa.

8. Kompatybilność motywu.

W trakcie tworzenia strony internetowej, najprawdopodobniej będziemy potrzebować różnych dodatkowych funkcji, głównie w postaci wtyczek, na przykład: dodatkowej ochrony anty-spamowej, optymalizacji szybkości działania strony, możliwości umieszczenia newslettera, wtyczki wspomagającej pozycjonowanie itd. Warto w trakcie wyboru szablonu upewnić się, że jest on kompatybilny z rozwiązaniami, których będziemy potrzebować. Sporo motywów w swoim opisie zawiera informacje na temat wtyczek/widżetów, z którymi bezkonfliktowo współpracuje.

9. Konstrukcja nagłówków.

Roboty wyszukiwarki odwiedzając naszą stronę, zwracają szczególną uwagę na nagłówki, które pozwalają określić tematykę strony. Ważne w tym punkcie jest to, aby nagłówkami strony były oznaczone ważne tytuły, a nie większość treści na stronie. Dobrą praktyką jest umieszczanie tylko jednego nagłówka <h1> na stronie. Upewnij się, które elementy testowanego szablonu są oznaczone jako nagłówki. Wklej link w narzędzie: https://www.seoreviewtools.com/html-headings-checker/ i sprawdź jak dużo jest nagłówków (najlepiej kilka) i czy nagłówek H1 pojawia się wiele razy (jeżeli tak, to nie jest to dobra praktyka).

10. Bezpieczeństwo szablonu.

Nikt nie lubi padać łupem złodziei i oszustów. Trzeba mieć świadomość, że włamania zdarzają się również w wirtualnym świecie. Nieproszeni goście mogą sporo namieszać na Twojej stronie internetowej, dlatego warto pomyśleć o tym, aby nie mogli się tam łatwo dostać. Niechciany wirus w efekcie może spowodować nałożenie kary przez Google na Twoją witrynę. Zorientuj się czy rozważany motyw jest bezpieczny, czy jest rozwijany przez grupę osób, kiedy była ostatnia aktualizacja, czy nie pojawiają się w motywie błędy.Michał Pukajczyk

Z wykształcenia marketingowiec. Skutecznie projektuje i pozycjonuje strony www. Pomaga w samodzielnym stworzeniu strony internetowej prowadząc projekt: https://stworzycstrone.pl/