Jak zoptymalizować szablon WordPress za pomocą darmowych wtyczek

Czas wczytywania strony internetowej to jeden z ważniejszych czynników, który wpływa na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google. W tworzeniu i prowadzeniu firmowej strony ważne jest więc nie tylko, by była ona estetyczna i przejrzysta, ale także, by została zbudowana w oparciu o szybki szablon WordPress. Jak zoptymalizować witrynę, by spełniała swoje zadania?

Szybki szablon WordPress – co to oznacza?

Szybki szablon WordPress jest konieczny, by czytelnicy po odwiedzeniu naszej witryny zostali na niej dłużej. Nic tak nie irytuje, jak zbyt długo wczytująca się zawartość strony internetowej, dlatego też, jeśli czas ładowania witryny przekracza kilka (4 – 5) sekund, istnieje duża szansa, że czytelnik przeniesie się gdzie indziej.

Drugi powód, dla którego warto zadbać o sprawne wczytywanie strony, to pozycjonowanie witryny w Google. Algorytm Google faworyzuje strony, które są zoptymalizowane pod wieloma aspektami, w tym także szybkości wczytywania. Im szybciej strona się ładuje, tym większe szanse na to, że zajmie ona wysokie pozycje w wyszukiwarce Google.

Co to takiego szybki szablon WordPress? To szablon, który:

 1. Niedużo waży,
 2. Posiada zoptymalizowane obrazy,
 3. Cechuje prosta obsługa, np. dzięki wbudowanemu edytorowi wizualnemu typu drag & drop,
 4. Jest responsywny,
 5. Jest zoptymalizowany pod kątem SEO,
 6. Posiada wbudowaną obsługę wyświetlania podobnych postów,
 7. Jest kompatybilny z popularnymi edytorami stron internetowych takimi jak np. Elementor lub Beaver Builder,
 8. Zawiera tylko niezbędne wtyczki.

Ostatni podpunkt jest tutaj kluczowy, ponieważ nawet najlepszy szablon nie osiągnie dobrych wyników, jeśli nie wiemy, jak go zoptymalizować z pomocą wtyczek. Co zrobić, by strona internetowa osiągnęła wynik PageSpeed Insights zbliżony do 100? Najpierw sprawdźmy, jak sprawdzić szybkość strony www.

Jak sprawdzić szybkość ładowania strony internetowej?

Aby sprawdzić, czy witryna ładuje się szybko, można skorzystać z darmowych narzędzi online, takich jak np. Pingdom Website Speed Test lub Page Speed Insights. W okienku, które się wyświetli na głównej stronie aplikacji, wystarczy podać adres URL strony internetowej, a następnie kliknąć przycisk Analizuj.

Po kilku sekundach otrzymamy wynik analizy, wraz ze wskazówkami dotyczącymi optymalizacji strony. Program może na przykład zasugerować, aby usunąć nieużywany kod CSS, unikać wielokrotnych przekierowań lub usunąć zasoby blokujące renderowanie strony.

Szablon WordPress – jak go zoptymalizować za pomocą darmowych wtyczek?

Darmowe wtyczki, które pomogą zoptymalizować szablon WordPress i stronę internetową to:

 1. WP Super Cache,
 2. Smush Image,
 3. Autoptimize,
 4. Cache Enabler,
 5. Asset CleanUp: Page Speed Booster,
 6. PageSpeed Ninja.

Omówmy je wszystkie po kolei.

#1 WP Super Cache

WP Super Cache to bardzo prosta i intuicyjna wtyczka, mająca na celu zmniejszenie zużycia zasobów serwera. Wtyczka zapisuje wygenerowane dokumenty HTML na dysku serwera, co przyspiesza ładowanie strony. Jej odpowiednik dla serwerów dedykowanych i VPS to wtyczka W3 Total Cache.

#2 Smush Image

Wtyczka Smush Image to uznany przez środowisko WordPress optymalizator obrazów na stronie. Wtyczka umożliwia optymalizację wielu różnych obrazów za pomocą jednego kliknięcia, a także lokalizowanie problematycznych grafik, które spowalniają witrynę. Wtyczka jest kompatybilna z biblioteką mediów WordPress i obsługuje wiele różnych formatów, w tym najpopularniejsze: JPEG, GIF i PNG. Smush Image potrafi także wykrywać obrazy, które posiadają nieprawidłowy format i zasugerować ich odpowiednie skalowanie.

#3 Autoptimize

Autoptimize to wtyczka, która pomaga w optymalizacji kodu HTML strony. Z jej pomocą można skompresować także kod JavaScript oraz scalić arkusz stylów CSS. W przypadku plików CSS i JavaScript możemy wykluczyć wybrane pliki, przerzucić dodany kod JavaScript lub CSS do plików i scalić je. Możemy także wkleić cały CSS w kodzie strony oraz wymusić wywołanie JavaScript w sekcji <head> witryny. Jedną z funkcji wtyczki Autoptimize jest także wyeliminowanie zasobów, które blokują renderowanie strony.

#4 Cache Enabler

Wtyczka Cache Enabler służy do tworzenia statycznych (buforowanych) plików HTML. To mechanizm pamięci podręcznej, dzięki któremu można poprawić wydajność strony internetowej, ponieważ pliki te są używane do dostarczania treści, bez wyszukiwania bazy danych. Cache Enabler można podpiąć pod wiele różnych stron WordPress, wtyczkę warto zainstalować razem z Autoptimize, by przyspieszyć ładowanie strony.

#5 Asset CleanUp: Page Speed Booster

Asset CleanUp: Page Speed Booster to wtyczka, którą można połączyć z wtyczką WP Rocket. Plugin skanuje stronę i wykrywa nieużywane pliki CSS oraz Java Script, a następnie je eliminuje. Wtyczka kompresuje kod HTML, a także usuwa konflikty między wtyczkami, jest ona dostępna jedynie w języku angielskim.

#6 PageSpeed Ninja

PageSpeed Ninja to wtyczka, która przyspiesza ładowanie strony internetowej, zarówno na laptopach i komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Jej działanie opiera się na aktywacji kompresji plików GZIP, kompresji plików HTML, Java Script i CSS, a także kompresji obrazów. Z pomocą wtyczki można aktywować buforowanie przeglądarki, jednak nie jest ona kompatybilna ze wszystkimi motywami i wtyczkami WordPress. Przed zainstalowaniem PageSpeed Ninja warto skorzystać z udostępnionego przez twórców wtyczki testu i sprawdzić, czy sprawdzi się ona na naszej witrynie.

Co jeszcze można zrobić, by przyspieszyć szablon WordPress i skrócić czas ładowania witryny?

Optymalizacja templatki

Jak jeszcze można przyspieszyć ładowanie witryny?

1. Skracaj publikowane treści

Każdy wpis w WordPress można zoptymalizować tak, by nie wyświetlał się on w całości. W ten sposób, jeśli ktoś jest zainteresowany dalszą treścią artykułu, musi przewinąć go rolką myszy lub kliknąć przycisk Dalej. Być może to rozwiązanie wydaje się być uciążliwe dla czytelników, ale z punktu szybkości ładowania witryny jest jak najbardziej korzystne!

2. Zmodyfikuj system wyświetlania komentarzy

Na szybkość ładowania wpływa także ilość wyświetlanych pod wpisem komentarzy. Warto ją zredukować tak, by pełna treść komentarzy pojawiała się dopiero po kliknięciu w dany element strony. Właściwe parametry można ustalić, korzystając z ustawień WordPress (zakładka: Czytanie).

3. Unikaj ciężkich obrazów na stronie

Nawet jeśli już masz zainstalowaną wtyczkę WP Smush, warto wyrobić sobie nawyk polegający na unikaniu publikowania grafik, które ważą więcej niż kilka MB lub ich… kompresowaniu. Poza wymienioną przez nas wtyczką WP Smush, w kompresji zdjęć może pomóc także ShortPixel Image Optimizer.

4. Włącz kompresję GZIP

Kompresja GZIP umożliwia zredukowanie objętości plików tekstowych nawet o 80%. Można ją włączyć z poziomu panelu administracyjnego, poprzez dodanie kodu do pliku .htaccess lub automatycznie, za pomocą wtyczki do optymalizacji.

5. Instaluj tylko niezbędne wtyczki

Skoro już wiemy, które wtyczki mogą nam pomóc w optymalizacji witryny, warto także zaznaczyć, żeby korzystać z nich z umiarem. Zbyt duża ilość zainstalowanych wtyczek może powodować niezgodności i spowalniać witrynę, dlatego zalecane jest, by odinstalować te rozszerzenia, z których na co dzień się nie korzysta.

6. Wybierz mądrze serwer

Szybkość ładowania strony internetowej zależy w dużej mierze także od tego, z jakiego hostingu WordPress korzystamy. Nie należy oszczędzać na tym rozwiązaniu! Hosting powinien działać wydajnie,  oferować dużą przepustowość łącza i nieograniczony transfer.

A Wy jakie macie sposoby na przyspieszenie strony i szablonu WordPress? Sprawdźcie poradniki w tym temacie ekspertów od WordPress na blogu Sirius Pro.Alicja Hudzik

Biolog-antropolog oraz freelancer marketingowiec/eventowiec, współpracuje na co dzień między innymi z polską firmą Sirius Pro. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (MISMP ze specjalizacją Biologia Człowieka), a obecnie doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim. Cały czas dba o swój rozwój - doskonali warsztat, zdobywa wiedzę, prowadzi także zajęcia z młodzieżą i dorosłymi (warsztaty, szkolenia, pokazy) oraz udziela się wokalnie w projektach artystycznych. Prywatnie uwielbia wędrować po górach i spędzać wieczory na koncertach ulubionych kapel.