Jak zrobić dobrą prezentację PowerPoint? 6 podstawowych zasad

Chciałbyś mieć dobrą prezentację multimedialną aby ona przypadła do gustu widzom? Przeczytaj ten artykuł i postępuj według instrukcji w nim. W końcu zobaczysz, że tworzenia dobrej prezentacji PowerPoint wcale nie jest aż takie trudne. No i będziesz już wiedział jak powinna wyglądać dobra prezentacja. 😉

Wiadomym jest, że dla sukcesu prezentacji są ważne cztery rzeczy:

  • Design szablonu;
  • Treści;
  • Układ treści na slajdzie;
  • Twój występ;

Jeśli treść i występ zależą tylko od Ciebie, wygląd prezentacji PowerPoint można lekko ulepszyć, postępując według poniższych wskazówek. Te wskazówki pomogą Ci uniknąć najczęstszych błędów popełnianych przez użytkowników PowerPoint. Oto są nasze wskazówki:

  1. Wybierz odpowiedni szablon dla prezentacji PowerPoint.
  2. Zadbaj o kompatybilność prezentacji.
  3. Mniej tekstów, więcej zdjęć.
  4. Starannie wybieraj fonty.
  5. Nie komplikuj.
  6. Zwięzłość jest duszą sensu.

Podsumowanie.

Szablony PowerPoint


Wybierz odpowiedni szablon dla prezentacji PowerPoint

Jak już wspomniałam w jednym z poprzednich wpisów, projekty prezentacji i stron internetowych zależą od aktualnych trendów i technologii. Aby Twój projekt trafił w dziesiątkę, musisz uważnie śledzić za pracami designerów. Nie jest to proste, gdy nie masz z prezentacjami codziennego do czynienia... W tym przypadku najlepiej zrobić dobrą prezentację za pomocą gotowych szablonów PowerPoint.

2019 Pitch Deck

Szablon PowerPoint 2019 Pitch Deck

Zdecydowanie nie polecam brać domyślnych szablonów. Dlaczego? Wszyscy z nich korzystają! Są powszechne, nudne i nie oryginalne. Istnieje prawdopodobieństwo, że część publiczności widziała już ten projekt podczas innej prezentacji. W ten sposób nie zrobisz wrażenia na słuchaczach - lepiej znaleźć profesjonalnie zaprojektowany szablony. Do nich można odnieść szablon PowerPoint - Aurel, który warto przejrzeć.

Szablon PowerPoint Aurel

Setki takich szablonów dla prezentacji PowerPoint można znaleźć w rozdziału TemplateMonster marketplace. Templatki są wyposażone w uniwersalne, profesjonalnie zaprojektowane slajdy i uzupełnione dostosowywanymi mapami, wykresami i infografikami. Inaczej mówiąc, zawierają wszystko, co jest potrzebne do tworzenia atrakcyjnej prezentacji.

Wybierając profesjonalny szablon też będziesz musiał poświecić czas na jego dopasowanie do własnych potrzeb. Jednak nie musisz wszytko robić od zera!


Zadbaj o kompatybilność prezentacji

Zadbaj o to aby Twoja prezentacja PowerPoint wyświetlała się poprawnie na dowolnym urządzeniu i była kompatybilna z większością oprogramowania. Jeśli chcesz być o 100% pewien, że plik PPT będzie wyświetlał się poprawnie, lepiej skorzystać z własnego laptopa lub sprawdzić wcześniej, czy sprzęt i oprogramowanie komputera, z którego będziesz korzystał, są w pełni zgodne z prezentacją.

Jeśli nie masz możliwości wziąć z sobą własny laptop, możesz przekształcić każdy jej slajd w plik JPEG. Ale w tym przypadku nie będziesz mógł korzystać z różnych efektów wizualnych i treści medialnych. Ten sam problem będziesz miał z przekształceniem prezentacji w plik PDF. Jednak ten sposób ma swoje zalety. W pliku PDF będą zebrane wszystkie slajdy oraz linki w treściach będą działać poprawnie.


Mniej tekstów, więcej zdjęć

Nie polecam korzystania z list punktowanych. Zamiast tego utwórz oddzielny slajd dla każdego elementu wypunktowania na liście.

Kolejną rzeczą, której powinieneś unikać, jest wklejanie akapitów zwykłego tekstu. Nie pozwól, aby program PowerPoint ukradł uwagę publiczności.

Używaj infografik zamiast nudnych wykresów i tabel. Są łatwiejsze do skanowania i pomagają skupić uwagę odbiorców.

Szablon PowerPoint Minimix

Wróćmy do osadzania elementów. Do prezentacji można dodawać nie tylko zdjęcia, ale także filmy, animacje i pliki audio. Oczywiście, że wykorzystanie takich treści medialnych zwiększa rozmiar pliku, ale w 2018 roku to nie powinno być problemem.


Starannie wybieraj fonty

Fonty Sans Serif zawsze będą najlepszym wyborem dla online prezentacji. Zapewniają najlepszy poziom czytelności na ekranach i są bardziej wszechstronne niż Serif.

Nie używaj domyślnych fontów, takich jak Calibri, Cambria lub Arial. Zamiast nich możesz wykorzystać Helvetica. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych fontów, Helvetica posiada szeroki zakres wag i stylów, a także pozwala zachować integralność projektu prezentacji PowerPoint.

Fonty dla prezentacji

Ważny jest również rozmiar tekstu. Tak, kiedy utworzysz prezentację na swoim laptopie, będzie ona znacznie mniejsza niż na dużym ekranie. Pamiętaj o tym podczas projektowania slajdu. Osoby, które siedzą w największej odległości od ekranu, powinny również zobaczyć, co zostało napisane. Poza tym nie zapomnij o kontraście. Kolor tekstu musi być w 100% kontrastujący z tłem.

Nie zapominaj także o takiej funkcji PowerPoint, jak osadzanie fontów, pozwalającej bezproblemowo uzupełnić prezentację o własne niestandardowe fonty.


Nie komplikuj

Unikaj "bałaganu" na slajdach i postaraj się aby slajdy mieli minimalistyczny układ i byli wykonane w co najwięcej trzech kolorach. Lakoniczny wygląd zawsze wygląda elegancko i pokaże publiczności Twój doskonały gust.

Unikaj używania ozdobnych ikon i innych rzeczy, które powodują, że slajdy są nieuporządkowane. Lepiej zostawić dużo pustej przestrzeni niż przepełnienie prezentacji niepotrzebnymi szczegółami, na które nikt nie zwróci uwagi. Nie używaj w prezentacji dużo rożnych kolorów. Dwa lub trzy kolory powinny wystarczyć, aby wyrazić swoją kreatywność, nie czyniąc jej krzykliwym i amatorski. Będzie wyglądać fajnie, jeśli niektóre słowa zostaną wyróżnione kontrastowym kolorem, ale tekst, w którym wszystkie słowa są pomalowane w różnych kolorach, wygląda śmiesznie.

Szablon Pitch Pro PowerPoint


Nie przeładowuj swoich slajdów przez animowane elementy. Program PowerPoint zawiera ogromną gamę efektów przejścia, z których żaden nie ma jakiegokolwiek znaczenia dla prezentacji. Jeśli chciałbyś uzupełnić slajd o jakąś akcję, użyj tylko najbardziej subtelnych i nie rzucających się w oczy efektów. W przeciwnym razie widzowie mogą pomyśleć, że Twoja prezentacja nie jest zbyt ciekawa i potrzebuję tych elementów dekoracyjnych do przyciągania uwagi widzów.


Zwięzłość jest duszą sensu

Nie rób zbyt długiej prezentacji. Guy Kawasaki w swoim artykułu zaleca nie przekraczać rozmiaru 10 slajdów i 20 minut. Typowa prezentacja powinna trwać nie dłużej niż 7-10 minut. Godzinne prezentacje to nie są dobre prezencje. Prawie nigdy się nie udają.

Nie zapominaj aby dać swoim odbiorcom szansę wniesienia wkładu w Twoją prezentację, zadając pytania na jej temat. To pomoże Ci ożywić prezentację i stworzyć odpowiednią atmosferę w audytorium.


Podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz możesz odpowiedzieć sobie jak zrobić dobrą prezentację oraz możesz wyobrazić jak powinna wyglądać Twoja prezentacja PowerPoint. Po przeczytaniu tych wskazówek lekko przedstawisz swoje pomysły, oraz sprawisz dobre wrażenie na widzów. I nie zapomnij obejrzeć nasze zestaw szablonów PowerPoint, które pomogą Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i sił.

Szablony PowerPoint

Zachęcamy przeczytać:

Rozmiary slajdów w programie PowerPoint: Informacje ogólne + instrukcje dotyczące zmiany rozmiaru slajdu

6 Szablonów PowerPoint, z Którymi Wygrasz Każdą Prezentację

Jak stworzyć stylową prezentację PowerPoint bez posiadania żadnych umiejętności w zakresie projektowania? Dzielimy się sekretami!


* * *

Ten artykuł został przetłumaczony z angielskiego. Oryginał można znaleźć tutaj: How to Create a Compelling PowerPoint Presentation: Tips and Tricks.



W branży IT od 8 lat. Fan nowych technologii webowych, web designu oraz rozwiązań użytecznych i funkcjonalnych. W praktyce: marketer, DJ, blogerka. W wolnym czasie wspiera inicjatywy propagujące wiedzę z dziedziny SMM i rozwija swoją miłość do crossfitu.