Podstawowe pojęcia WordPress: Przewodnik dla początkujących

Najczęściej używanym systemem do zarządzania treścią jest bez wątpienia WordPress. Prosta obsługa WordPress dla początkujących oraz jego konfigurowalny charakter sprawiają, że w kilka minut możesz stać się blogerem lub posiadaczem całkiem niezłej strony internetowej.

Podstawowe pojęcia WordPress: Przewodnik dla początkujących

Zanim zaczniesz sprawnie poruszać się w WordPressie powinieneś poznać podstawowe pojęcia WordPress. Zainstalowanie WordPressa nie sprawia trudności nawet laikowi, jednak obsługa i konfiguracja powinny bazować co najmniej na podstawowych informacjach o CMSie jakim jest WordPress. Intuicyjna obsługa witryny może nie wystarczyć by zadbać o jej należytą jakość.

Instalacja WordPress

Ponieważ do instalacji WordPressa będziesz potrzebował hostingu, domeny oraz bazy danych dobrze jest jeszcze przed jego instalacją przemyśleć kilka kwestii. Należą do nich:

  • Hosting – czyli inaczej mówiąc przestrzeń. Hosting to nic innego jak miejsce na serwerze (podobnie jak dysk w komputerze podzielony jest na foldery, tak też serwery mają wydzielone swoje najczęściej płatne miejsca). Upewnij się, że na hostingu, który kupisz będziesz miał bazę danych MySQL i czy obsługuje PHP.
  • Domena – to twój adres. Każda strona internetowa ma swój adres. Nie wnikając za bardzo w szczegóły dotyczące tego z czego ten adres się składał w przeszłości (kiedyś były to liczby i znaki interpunkcyjne), dziś wyświetla się w przeglądarce najczęściej pod postacią: www.TwojaStrona.pl (lub com.pl).
  • Baza danych – nie będę komplikować sprawy i wnikać w szczegóły – do instalacji WordPressa jest potrzebna. Dlatego przed instalacją trzeba zalogować się do panelu swojego hostingu i bazę danych założyć. Jeśli nie wiesz jak, spytaj supportu swojego hostingodawcy. Do samej instalację będzie potrzebna ci nazwa bazy danych, login i hasło (miej pod ręką).

Instalacja WordPress to proces, który najłatwiej przeprowadzić bezpośrednio w panelu administracyjnym swojego hostingu. Obecnie opcję tę umożliwia większość hostingodawców.

Back-end vs. Front-end

Kiedy mówimy o front-end Twojej witryny, zwykle mówimy o wszystkim, co widzą użytkownicy odwiedzający witrynę www.yoursite.com.

Front-end witryny zawiera treści (posty, strony, multimedia i komentarze), motyw (jak wszystko wygląda i jak się czuje), menu (zwykle używane do poruszania się po witrynie) i widżety (w zależności od tego, czy Twój motyw obsługuje widżety , oczywiście).

Zmiana wyglądu witryny wymaga dostosowania wszystkich powyższych elementów. Większość tych opcji można jednak znaleźć w back-end WordPress w ustawieniach Wygląd.

Co prowadzi nas do …

Back-end WordPress ma wiele nazw. Niektórzy nazywają to /wp-adm/, ponieważ tak to wygląda na pasku adresu. Jakkolwiek go nazwiesz, w obszarze back-end jest wykonywana większość zadań co od dostosowania witryny; to tutaj tworzysz nowe treści, zarządzasz użytkownikami, konfigurujesz opcje witryny.

Panel admina vs. kokpit

Do panelu admina witryny WordPress można dostać się dodając /wp-admin/ do adresu URL. Po zalogowaniu się zostaniesz przeniesiony na kokpit nawigacyjny. Panel admina służy do zarządzania stroną internetową. Tutaj utworzysz, edytujesz, zmienisz wygląd i ustawienia strony.

Quantum Able Responsywny Bootstrap 4 Panel Admina

Quantum Able Responsywny Bootstrap 4 Panel Admina

Demo | Pobierz

Kokpit zawiera widgety. Są to boksy wyświetlające różne treści – możemy je włączać, wyłączać oraz zmieniać ich położenie za pomocą menu Opcje ekranu. Twórcy wtyczek i szablonów mogą również dodawać własne widgety.

Motyw vs. szablon

Mylenie motywu z szablonem to jeden z popularniejszych błędów, spotykany nawet wśród osób, które korzystają z WordPressa od lat. Warto poznać różnicę, gdyż oba pojęcia w WordPressie znaczą zupełnie co innego, a samo pojęcie szablonu odpowiada za jedną z ciekawszych funkcji WordPressa, o której wielu początkujących nie wie.

Motyw to rozszerzenie dla WordPressa, które całkowicie zmienia jego warstwę wizualną widoczną dla czytelników strony. Motywami zarządzamy w kokpicie w sekcji Wygląd > Motywy:

Menu > Wygląd > Motywy:

Natomiast obsługa szablonów to specjalna funkcja WordPressa, która pozwala nam na zmianę wyglądu wybranych podstron – jeżeli korzystamy z motywu, który posiada wbudowane szablony, to przy edycji dowolnej podstrony w bloku Atrybuty strony zobaczymy dodatkową listę wyboru:

Atrybuty strony

Powyżej widać przykład z jednego z dawnych domyślnych motywów WordPressa – Twenty Fourteen. Posiada on dwa szablony dla podstron: Pełna szerokość strony oraz Strona współpracownika. Dzięki temu można było zmienić wygląd podstrony bez modyfikacji kodu motywu.

Najprościej tytułową różnicę zapamiętać w ten sposób: Motywy to rozszerzenia zmieniające wygląd strony opartej na WordPressie, a szablony to funkcja motywów, pozwalająca na stworzenie dodatkowych styli dla wybranych podstron.

Wtyczka vs. widget

Wtyczka czy plugin odpowiada za dodatkowe funkcjonalności stron opartych o WordPress. Przykładem może tu być formularz kontaktowy, slider ze zdjęciami czy też funkcjonalności sklepu internetowego. Wtyczki mogą jak widać być bardzo małe lub bardzo duże.

Wtyczka

Widgety to ważny element większości stron w systemie WordPress. Te małe niezależne elementy interfejsu służą do wykonywania konkretnej funkcji, np. wyszukiwania na stronie, wyświetlania kalendarza zmian, chmurki tagów czy komentarzy z Facebooka. Kiedyś ich miejscem był wyłącznie panel boczny, dziś mogą zostać wykorzystane praktycznie w dowolnym miejscu strony z odpowiednio dostosowanym do tego motywem. Co najważniejsze, aby z nich skorzystać, wcale nie musisz umieć programować.

widget

Co warto wiedzieć o widgetach:

  • zawsze masz możliwość wstawiania nowych boksów w swoim sidebarze – to podstawowa funkcjonalność WordPressa
  • niektóre motywy mają więcej przestrzeni (np. footer), w których można wstawiać widgety
  • niektóre wtyczki – najczęściej te bardziej rozbudowane – niosą ze sobą również specyficzne widgety, które możesz wykorzystać w sidebarze

Font vs. czcionka

Czcionka jest metalowym bloczkiem prostopadłościanu na którym znajduje się wypukła litera. Zbiór wszystkich czcionek, czyli liter ale również i całego materiału zecerskiego w skład którego wchodzą także spacje justujące znajduje się w kaszcie drukarskiej. Cały komplet różnych pod względem odlanych wielkości czcionek z materiałem zecerskim stanowi krój danego pisma.

Font jest cyfrową postacią pisma z zachowaniem informacji o poszczególnych literach i znakach danego kroju pisma w postaci bitmapowej lub wektorwowej. Z tego też powodu każdy użytkownik komputera korzysta właśnie z cyfrowej postaci pisma, bo metalowych bloczków nigdzie nie znajdziemy w komputerze 🙂

Wpis vs. strona

Strony mają strukturę hierarchiczną, to znaczy że każda strona ma rodzica albo nim jest. Za pomocą opcjonalnego znacznika można ustawiać kolejność stron względem siebie, jeżeli tego się nie zrobi strony będą wyświetlane w kolejności alfabetycznej.

strona

Strony domyślnie nie mają zajawek, tagowania i kategorii, nie pojawiają się też w kanale RSS.

Wpisy można przyporządkowywać do wielu kategorii i oznaczać wieloma tagami. Wpisy posiadają atrybut „Format” który definiuje rodzaj wpisu, dzięki czemu używana skórka wie jak ma wyświetlać dany wpis.

wpis

Domyślnie wpisy przynależą do jednej kategorii i zestawiane są w różnych „listach”, jeden pod drugim ustawione chronologicznie. Wpisy nie mają mechanizmu dziecko – rodzic, ale za pomocą kategorii mogą być dołączone do różnych gałęzi drzewa informacji.


Wnioski

Możemy powiedzieć wiele o atrakcyjności różnych platform do tworzenia stron internetowych, ale faktem pozostaje: WordPress jest obecnie najpopularniejszym CMS-em. Fakt ten potwierdza wybór naszych klientów i doświadczenie partnerów.

Istnieją oczywiste powody, aby wybrać WP jako podstawę witryny komercyjnej lub informacyjnej: po pierwsze, całkowicie darmowa i prosta platforma w pracy. Po drugie, szybkie umieszczanie treści. WordPress zawiera znaczniki Word, więc po prostu skopiuj gotowy tekst do pola dodawania publikacji. Po trzecie, WordPress instaluje się w 5 minut i oferuje szeroki wybór różnych wtyczek.

I wreszcie, jednym z najważniejszych i najprzyjemniejszych powodów wyboru WordPressa jest to, że WordPress ma wszystkie funkcje niezbędne do udanej promocji wyszukiwania. Oprócz narzędzi promocyjnych zintegrowanych z tym CMS, istnieje wiele dodatkowych wtyczek, które sprawiają, że praca webmastera jest przyjemną rozrywką.


Czytaj także

Tutorial: instalacja tematu dla kreatora stron Elementor w WordPress

Przewodnik: instalacja motywu Monstroid2

Jak założyć stronę internetową za darmo na WordPressie?



Katarzyna Pawłowska

W branży IT od 8 lat. Fan nowych technologii webowych, web designu oraz rozwiązań użytecznych i funkcjonalnych. W praktyce: marketer, DJ, blogerka. W wolnym czasie wspiera inicjatywy propagujące wiedzę z dziedziny SMM i rozwija swoją miłość do crossfitu.