Wybór szablonu WordPress pod pozycjonowanie w Google

Wybór szablonu WordPress nie należy do łatwych zadań. Musi on być estetyczny i funkcjonalny, a do tego ułatwiać pozycjonowanie witryny w Google. Jak dobrać szablon WordPress pod kątem pozycjonowania? Podpowiadamy!

Pozycjonowanie w Google, czyli jak zwiększyć popularność witryny w sieci

Pozycjonowanie stron w Google to dość modne pojęcie, które pojawia się w ofercie wielu agencji reklamowych, agencji marketingowych i agencji SEO. Samo pozycjonowanie to bardzo szeroki obszar działań, które mają na celu poprawić pozycję witryny w rankingu wyników wyszukiwania Google. Działania te mogą dotyczyć bezpośrednio strony, wtedy mowa o SEO on-site lub wiązać się z poszukiwaniem wartościowych linków dofollow z innych, zewnętrznych domen – wtedy mowa o SEO off-site.

Pozycjonowanie w Google może przynieść firmie ogromne zyski, nie ma więc dziwnego w tym, że zagadnieniem tym zainteresował się także WordPress i wzbogacił swoje funkcje tak, by z jego pomocą można było stworzyć stronę, która będzie dobrze widoczna w sieci. Najpopularniejszy CMS nie bez powodu jest na topie – umożliwia on tworzenie stron internetowych, które dość łatwo można wypozycjonować – samodzielnie lub też korzystając z pomocy agencji SEO. Nie wszystkie szablony WordPress są jednak kompatybilne z SEO i umożliwiają łatwe pozycjonowanie w Google. Skąd wiadomo, który z nich wybrać?

Jak wybrać szablon WordPress pod pozycjonowanie w Google?

Dobry szablon WordPress pod pozycjonowanie w Google to szablon, który jest elastyczny i da się go łatwo edytować zgodnie z potrzebami. Musi on być także kompatybilny z wtyczkami SEO i innymi rozwiązaniami, z których będziemy korzystać do pozycjonowania witryny. Ważna jest także konstrukcja nagłówków – tych najwyższych rzędem (H1) nie powinno być na stronie zbyt wiele, aby zachować przejrzystą hierarchię treści i informacji, które one niosą.

Inne cechy szablonu, który będzie sprzyjał skutecznemu pozycjonowaniu w Google to:

  • responsywność,
  • szybkie ładowanie,
  • zoptymalizowany kod źródłowy.

Które darmowe szablony WordPress są przyjazne dla SEO?

Nie każdy może sobie pozwolić na płatny szablon WordPress. Jednak przy ograniczonym budżecie także jest możliwe skuteczne pozycjonowanie witryny. Wiele wersji demo, a także bezpłatne szablony WordPress jest na tyle użytecznych i funkcjonalnych, że nadają się one do pozycjonowania witryny. Oczywiście ich funkcjonalność może być mocno ograniczona, jednak jak na potrzeby wielu firm – może w zupełności wystarczyć.

Darmowy szablon WordPress może się okazać wystarczający pod pozycjonowanie w Google. Funkcjonalną stronę internetową można stworzyć np. w oparciu o poniższe szablony WordPress.

#1 Free Furnicom

Free Furnicom to szablon WordPress dedykowany sklepom meblarskim, jest on przyjazny dla wyszukiwarek oraz posiada zoptymalizowany kod źródłowy, inne, wartościowe pod kątem SEO cechy szablonu to responsywność oraz wsparcie dla wtyczki Elementor.

#2 GRIMM lite

GRIMM lite to szablon WordPress dedykowany branży gier. Jest on bardzo łatwy w kustomizacji, a także posiada bogate wsparcie dla różnych wtyczek. Szablon jest w pełni responsywny i przyjazny dla najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych.

#3 Iridescent

Iridescent to wielofunkcyjny i responsywny szablon dedykowany branży ślubnej. Szablon współpracuje z technologią Live Customizer i jest kompatybilny z SEO. Prosta instalacja, zoptymalizowany kod źródłowy, wsparcie dla fontów Google i optymalizacja pod kątem wydajności wpływają na popularność tego szablonu.

#4 Travelop-lite

Travelop-lite to zoptymalizowany pod kątem wydajności szablon polecany dla branży turystycznej. Mogą z niego skorzystać zarówno biura turystyczne, jak i blogerzy – podróżnicy. Szablon jest bardzo łatwy w instalacji i posiada wsparcie dla mapy Google oraz fontów Google.

#5 PetInn

Jeśli chodzi o darmowe szablony WordPress przyjazne dla SEO, warto zwrócić uwagę na szablon dla branży zoologicznej – PetInn. Szablon jest kompatybilny z mapami Google, a także zoptymalizowany pod kątem wydajności. Współpracuje z różnymi przeglądarkami i posiada wsparcie w postaci wtyczki Elementor.

#6 SpelloLite

SpelloLite to wielofunkcyjny szablon dedykowany branży tłumaczeniowej. Jest responsywny, szybki i wydajny, a także przyjazny dla wyszukiwarek internetowych. SpelloLite korzysta z edytorów Live Customizer i Elementor, dzięki czemu da się go łatwo dostosować do potrzeb, zarówno dużego biznesu, jak i mikroprzedsiębiorstwa.

#7 FreeBook

FreeBook to w pełni responsywny darmowy szablon, który wyróżnia się bogatym zestawem widgetów. Jest przyjazny dla SEO, posiada wsparcie dla fontów Google, a także został zoptymalizowany pod kątem wydajności tak, by docenili to nie tylko czytelnicy, ale i roboty Google.

Płatne szablony WordPress pod pozycjonowanie w Google

Płatne szablony z reguły posiadają więcej funkcjonalności niż ich darmowe odpowiedniki. Dotyczy to także rozwiązań SEO-friendly. Motywy Premium są często szybsze i bardziej wydajne, a to wpływa w dużym stopniu na liczbę odwiedzin na stronie internetowej. Są one także w 100% responsywne i dostosowują się do ekranu, na którym wyświetla się daną witrynę. To także ważny czynnik dla SEO! Które płatne szablony są w szczególności przyjazne dla SEO?

#1 Monstroid2

Monstroid2 to flagowy szablon pod WordPress i pozycjonowanie w Google. Szablon daje ogromne możliwości definiowania wyglądu strony i jej poszczególnych elementów. Z jego pomocą można uruchomić bloga, stronę one-page, serwis informacyjny lub witrynę firmową, którą będzie się dało łatwo pozycjonować. Monstroid2 posiada licencję GPL 3, można więc z niego korzystać na kilku różnych stronach oraz korzysta z kreatora drag and drop. Jest w pełni responsywny i przyjazny dla wyszukiwarek internetowych.

#2 Hazel

Szablon Hazel to minimalistyczny, ale za to bardzo uniwersalny płatny motyw dla WordPress. Szablon posiada 9 układów dla strony domowej, a także wiele projektów dla podstron i łatwo go dostosować tak, by sprostać wymaganiom każdej branży. Hazel jest kompatybilny z WooCommerce, posiada także wsparcie dla Yoast SEO i innych wtyczek z repozytorium WordPress. Szablon jest responsywny i łatwy do zintegrowania z mapami Google, posiada także wsparcie dla fontów Google.

#3 EasyJet

EasyJet to płatny wielofunkcjonalny szablon, który pozwala tworzyć strony internetowe bez stosowania żadnych dodatkowych rozszerzeń. Szablon zawiera wiele użytecznych widgetów i wtyczek, a także posiada wsparcie dla Yoast SEO i WPML. Jest responsywny i zoptymalizowany pod kątem wydajności, a także przyjazny dla wyszukiwarek internetowych, a jego instalacja nie powinna przysporzyć kłopotu nawet początkującym użytkownikom WordPress.

#4 Webion

Webion to responsywny płatny szablon, który posiada bardzo przejrzystą dokumentację pomocy technicznej, a także całodobowe wsparcie techniczne. Szablon korzysta z Live Customizera, jest przyjazny dla wyszukiwarek i kompatybilny z różnymi przeglądarkami. Mimo że Webion jest minimalistyczny, to jest także bardzo uniwersalny – może zostać użyty do tworzenia zarówno profesjonalnych stron biznesowych, jak i stron typu one-page oraz portfolio.

#5 Storycle

Storycle to wielofunkcyjny i rozbudowany szablon dedykowany do tworzenia firmowych blogów i internetowych sklepów. Szablon jest kompatybilny z WooCommerce, posiada zoptymalizowany kod źródłowy i wiele wbudowanych wtyczek. Storycle jest przyjazny dla wyszukiwarek i SEO, a także responsywny. Ten lekki i szybki szablon korzysta z kreatora stron Elementor.

Potrzebujesz więcej wiedzy o WordPressie? Zapraszamy na nasz Blog WordPress ekspertów z Sirius Pro, w którym znajdziesz wiele przydatnych poradników, które pomogą Ci skonfigurować swój pierwszy szablon od TemplateMonster!Alicja Hudzik

Biolog-antropolog oraz freelancer marketingowiec/eventowiec, współpracuje na co dzień między innymi z polską firmą Sirius Pro. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (MISMP ze specjalizacją Biologia Człowieka), a obecnie doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim. Cały czas dba o swój rozwój - doskonali warsztat, zdobywa wiedzę, prowadzi także zajęcia z młodzieżą i dorosłymi (warsztaty, szkolenia, pokazy) oraz udziela się wokalnie w projektach artystycznych. Prywatnie uwielbia wędrować po górach i spędzać wieczory na koncertach ulubionych kapel.