Geliştiriciler için 2018’in En İyi Kod Düzenleyicileri

Günümüzde bir web geliştirici olarak, bir çok şeye sahip olabilirsiniz. Örneğin, artık bilgisayarınızda (Linux, Mac veya Windows olsun) herhangi bir uygulamayı açabilir ve çeşitli eklentiler ve uzantılar yardımıyla daha kolay bir şekilde kod yazabilirsiniz.

Ancak her zaman böyle olmamıştı.

Tecrübeli bir programcı vi, ed ve Notepad benzeri uygulamalarda çalışmalarını hatırlıyor. Bu blog yayında, web geliştiricleri için en yeni ve en iyi kod düzenleyicileri hakkında bilmeniz gereken bilgileri sunacağiz.

İDE, Entegre Geliştirme Ortamına atıfta bulunan bir terimdir. İDE kodunu yazmanıza ve aynı programda bir derleyici veya linter ile onu düzeltmenize izin verir.

İDE'lerle, otomasyon araçları, çoklu programlama dillerini ve yepyeni işlevlerini de kullanabilirsiniz. Farkı platformlarda büyük projeler yapmak için IDE'ye ihtiyacınız olacak. Diğer durumlarda, yeterli işlevlere sahip editörü bunu yapacak.

Ön uç geliştiriciler, arka uç geliştiriciler veya yöneticiler tarafından nadiren kullanılan özelliklere ve araçlara ihtiyaç duyar. İşte bu yüzden “programlama metin editörleri” ve “kod editörleri” var.

Bu makalede, kodu düzenlemek ve hata ayaklamak için kullanabileceğiniz yedi İDE'yi göz önünde bulunduracağiz.

Bir şey önemli kaçırırsak, lütfen yorum bölümünde bizi bildirin!

Atom

Atom açık kaynaklı bir UI ve UX kodlama yazılımdır. Sunulan ücretsiz erişim ve araçlarını takdir edeceksiniz.

Panellerden biri veya birkaç tane üzerinde aynı zamanda çalışabilirsiniz.

Node.js.'de yazılan ve GitHub tarafından geliştiren bu, topluluk tarafından oluşturulan uygulamasıdır. Ücretsiz uzantıları indirebilir ve kişiselleştirebilirsiniz.

Atom web tabanlı ve onun API'sı entegrasyonlara açık. Tamamen taşınabilir, hafif ve büyük bir geliştirici topluluğuna sahip tüm büyük platformlar için kullanılabilir. Tekrarlanan görevleri için özel snippet'leri kullanabilirsiniz. Atom küçük ingilizce projeleri için rahat bir ortamdır.

Brackets

Adobe tarafından oluşturan brackets sade ve basit, açık kaynak ve çapraz platformdur. Kendi eklentileri oluşturabilir, bir toplulukla paylaşabilir, yerleşik önizlemenin keyfini çıkarabilir ve yapılandırma dosyalarını değiştirebilirsiniz.

Hızlı Düzenleme özelliğinin keyfini çıkarın...

ve  ‘Bul ve değiştir’ işlevini ekleyin.

Autoprefixer, validation, Git İntegration, auto-complete / Emmet, Bootstrap, snippet'ler vb. Gibi tüm özellikler harikadır.

Javascript ile yazılmış bracket’leri oldukça yavaştır.

Visual Studio Kodu

Bu kod editörü, Microsoft, Windows, Mac ve Linux için geliştirilmiştir.

Kolay kullanım arayüzü, snippet’leri, hata ayıklama, kod otomatik tamamlama, çoklu değiştirme işlevleri, etkileşimli arama, sözdizimi vurgulama ve gömülü Git kontrolü vb birçok avantajlarına sahip olacaksınız.

Geçekten tam teşekküllü bir IDE'ye benzemektedir.

Çalışmaya başlama süresi uzun olabilir ama VS Kodu kesinlikle oynamaya değer bir kodu.

Notepad++

Güçlü düzenleme bileşeni Scrintilla dayanan Notepad ++ açuk kaynaklı bir uygulamadır.

Performansı artırmak ve program boyutunu azaltmak için C ++ 'da yazılmıştır.

2015’in Yığın Taşması Anketin sonuçlarına göre veri bilimcileri ve öğrenciler arasında en popüler olanıdır.

Bu hafif programı ile, makro kayıtları ve otomatik görevleri için çok sayıda eklentilerine sahip olursunuz.

Notepad++ son derece özelleştirebilir ve C ++ / PHP / CSS / HTML / Powershell / SQL / XML ve vb. düzenleme yaptığında bir kod vurgulama özelliğine sahiptir.

UltraEdit

UltraEdit ücretsiz bir uygulma değildir. Onu yaklaşık 100 dolar ödeyerek yükleyebilirsiniz. Paket içinde, yapılandirilabilir söz dizimi vurgulamaları, makrolar, kod katlama, arama ve değiştirme için normal ifadeleri, FTP aracılığıyla uzaktan düzenleme ve daha fazlası dahil olmak üzere programcılar için birçok araç vardır.

Son derece özelleştirebilir, çevik, büyük dosyaları kolayca işler ve sınırsız destek içerir.

Sublime Text

Sublime Text, fonksiyonlar bakımından çok zengindir. Program ücretiz değil, 70 dolar ödeyerek onu indirebilirsiniz. Sınırsız bir süre için ücretsiz olarak test edebilirsiniz.

Sublime Text, hızlı, hafif, istikrarlı, tamamen özelleştirebilir, çapraz platformuna sahip ve sezgiseldir.

Büyük topluluk eklenti kütüphanesine sahip olursunuz.

Kullanıcılar,  söz dizimi vurgulama, otomatik tamamlama, otomatik kaydetme,  çoklu seçimler,  klasör yapısıyla kolay gezinme, yerleşik komut satırı ve daha fazlasını takdir ederler.

JetBrains WebStorm

JetBrains IDE mükemmel kullanıcı deneyimi sağlar, ancak 30 günlük deneme süresi bittikten sonra ilk yıl için 129 dolar ödemeniz gerekir.

Git desteği mükemmeldir ve önceki işlemlere dönebilirsiniz.

Otomatik tamamlama, sözdizimi hataları otomatik algılama, geri yükleme araçları ve diğer birçok özellik, Javascript geliştirmeyi daha sorunsuz hale getirir.

Kapsamlı bir eklenti kütüphanesi, işleveselliği genişletmeye veya arayüzü özelleştirmeye yardımcı olur.

JetBrains inanılmaz bir öğrenci programı sunuyor.

Herhangi bir şablonun kodu görmek istiyorsanız, doğru programı seçin. Aşağıdaki tablo size yardımcı olabilir:

Atom Brackets Visual Studio Code Notepad ++ UltraEdit Sublime WebStorm
Yayınlandı 2014 2012 2015 2003 1994 2008 2010
Dil HTML, CSS, JavaScript, C++ HTML, CSS, JavaScript, C++ JavaScript, C#, C++, JSON, HTML, PHP, Python, Markdown, TypeScript, and CSS C++ C++ C++, Objective-C++ (macOS version), Python JavaScript, CSS & HTML
Lisans MIT MIT MIT GPL Özel Özel Özel
Çok dilli - + + + + - +
Çapraz platformu + + + - + + +
Yaklaşık. disk alanı ~150 MB ~180 MB ~200 MB ~7 MB ~85 MB ~28 MB ~600 MB
Canlı önizleme uzantı uzantı uzantı - yerleşik uzantı yerleşik
RTL / Bidi - - - + - - +

Tabii ki, bir kod editörü kullanmanın ana nedeni web siteleri ve uygulamaları oluşturmak ve özelleştirmektir. TemplateMonster pazardaki binlerce premium şablona göz atın. WebStorm ve Sublime editörleri, geliştiricilerimiz arasında en popüler olanlardır. Kişisel olarak, güvenli, hafif ve özelleştirebilir Sublime'ı tercih ediyorum.Oksana Semenchuk

Web tasarımı ile ilgili herhangi bir konuda ilham kaynağı arıyorsanız, Oksana'nın makalelerinin koleksiyonu inceleyin. Sizin için kullanışlı olmalıdır. Onu LinkedIn'de takip edin.